Dziwnówek


Dziwnówek to dziś mała urocza miejscowość letniskowo-wypoczynkowa ze statusem uzdrowiska, w której leczy się schorzenia układu oddechowego, a dawniej niewielka wieś rybacka położona nad brzegiem Bałtyku, przy nasadzie Mierzei Dziwnowskiej pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Wrzosowskim.

Dziwnowek

Pierwsze wzmianki w źródłach historycznych o miejscowości Dziwnówek pojawiają się w 1503 z okazji podpisania umowy dzierżawy na karczmę „Lutke Divenov”. Rok 1867 jest rokiem przełomowym w historii Dziwnówka, bowiem w tym roku przybywają tutaj pierwsi wczasowicze. Do 1945r. Dziwnówek nosił nazwę Klein Dievenow lub Wald Divenow. pomnik ku czci żołnierzy I Armii Wojska Polskiego walczących z najeźdźcą hitlerowskim.

W 1945 roku toczyły się na tych terenach ciężkie walki żołnierzy I Armii Wojska Polskiego z najeźdźcą hitlerowskim. Ślady fortyfikacji (resztki poniemieckich bunkrów) jeszcze dziś można zobaczyć w pobliskich lasach . Wydarzenia te upamiętnia pomnik stojący na rozwidleniu dróg Dziwnów-Kamień Pomorski-Pobierowo.

Występujące na tym terenie wody chlorkowo-sodowe o dużej mineralizacji, położenie wśród sosnowych lasów oraz nadmorski klimat sprawiły, że rozpoczęto w Dziwnówku rozwijać lecznictwo sanatoryjne w zakresie leczenia schorzeń dróg oddechowych i dolegliwości układu krążenia, zwłaszcza u dzieci.

Dziwnówek jest chętnie odwiedzanym miejscem przez kuracjuszy i turystów.

Czeka na nich tutaj dobrze rozwinięta baza noclegowa (domki letniskowe, domki kempingowe, ośrodki wczasowe, apartamenty, prywatne kwatery) i gastronomiczna (bary obiadowe, smażalnie i wędzarnia ryb, puby, ogródki piwne, kawiarnie. lodziarnie. Jest też sporo sklepów spożywczych, w których bez problemu można zrobić zakupy.

Najbardziej charakterystycznym punktem Dziwnówka jest „latarnia morska” w której mieści się obecnie sklep z pamiątkami. Latarnia została wykonana z metalu na potrzeby dawnej rywalizacji miast w ramach „Turnieju miast”.

 

Miłośnicy „kółek” z pewnością skorzystają z usług miejscowych wypożyczalni ( rowery, skutery, gokarty, ryksze, quady) . Dziwnówek posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Bliskość Zalewu Kamieńskiego, rzeki Dziwny, jeziora „Martwa Dziwna” oraz Bałtyku czyni to miejsce rajem dla wędkarzy i osób lubiących windsurfing.

Dziwnowek